Czy warto inwestować w pompy ciepła

Ponieważ kotły gazowe mają zostać zakazane w nowo budowanych domach w ciągu następnej dekady, nie ma wątpliwości, że pompy ciepła zastąpią je jako wschodząca gwiazda technologii ogrzewania domów. Żadne istniejące kotły gazowe nie zostaną przymusowo eksmitowane, ale wielu właścicieli domów już decyduje się na zmianę i wymianę pożeracza gazu na nową, błyszczącą pompę.

Istnieje wiele kluczowych zalet korzystania z systemu pompy ciepła, aby utrzymać ciepło w domu w chłodne dni, ale jest też kilka wad. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom nadchodzącej technologii pomp ciepła.

Co to jest pompa ciepła?

Po pierwsze: czym w ogóle jest pompa ciepła?

Kiedy to sprowadza się do tego (zamierzona gra słów), te pompy są kotłami elektrycznymi, co czyni je wyjątkowymi – bez gazu, oleju lub paliw kopalnych, tylko elektryczność. Pompy ciepła działają poprzez pobieranie cząsteczek energii cieplnej z powietrza i gruntu i wykorzystanie ich do ogrzania domu.

Pompy ciepła będą przyszłością ogrzewania i chłodzenia domów, ponieważ działają wyłącznie na energię elektryczną, która szybko staje się znacznie czystszym i bardziej odnawialnym źródłem energii.

pompa ciepla

Kiedy potrzebujesz pompy ciepła?

W ciągu najbliższych dziesięciu do piętnastu lat wszystkie nowo budowane domy w Polsce będą wymagały pomp ciepła zamiast kotłów gazowych. Jednak wielu właścicieli domów zdecydowało się zamienić swoje kotły gazowe na elektryczne pompy ciepła, ponieważ są one bardziej energooszczędne. Oznacza to, że są one lepsze dla środowiska i mogą pomóc zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię.

Ponad 10% krajowych emisji dwutlenku węgla jest uwalnianych z domów w Polsce bezpośrednio z kotłów gazowych spalających paliwa kopalne. Patrząc na to z tej perspektywy, elektryczne pompy ciepła są nie tylko tańszą alternatywą, ale także bardzo wyraźnym krokiem naprzód w walce ze zmianami klimatycznymi.

Jak działają pompy ciepła?

Istnieją dwa główne typy:

 • Powietrzne pompy ciepła.
 • Gruntowe pompy ciepła.

Powietrzne pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego do ciekłego czynnika chłodniczego, który jest utrzymywany w niższej temperaturze. Pompa spręża ciecz, zmuszając ją do podgrzania. Powoduje to skraplanie cieczy i uwalnianie zmagazynowanego ciepła, które jest następnie kierowane do domowego systemu grzewczego.

Nadmiar ciepła jest magazynowany w zasobniku ciepłej wody użytkowej, który może być wykorzystany na żądanie do ciepłej bieżącej wody, wanny i prysznica . Ideą powietrznych pomp ciepła jest to, że chociaż wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania powietrza, zużywają mniej energii elektrycznej niż energia, którą wytwarzają, co czyni je energooszczędnymi.

Gruntowa pompa ciepła robi to samo; tylko czerpie naturalną energię cieplną z podziemi. Te pompy ciepła zawierają sieć rur zakopanych w ziemi, które tworzą pętlę uziemienia.

Mikstura wody i płynu niezamarzającego krąży w pętli uziemienia, pochłaniając ciepło otaczającego gruntu. Następnie, podobnie jak w przypadku powietrznych pomp ciepła, mieszanina jest sprężana, a uwolnione ciepło jest przekazywane do domowych systemów grzewczych.

Ten system pompy ciepła wymaga miejsca w ogrodzie, aby zakopać pętlę uziemienia. Rozmiar pętli uziemienia zależy od wielkości domu i zapotrzebowania na ciepło.

Pompa ciepła – zalety wady

Wielu właścicieli domów zrezygnowało ostatnio z używania kotłów gazowych, pomimo potencjalnych wad. Jak wszystko, wszystko jest kwestią opinii, ale jakie są zalety i wady posiadania pomp ciepła?

Zalety pomp ciepła

 1. Są energooszczędne , co zmniejsza ślad węglowy. Pompa ciepła wykorzystuje energię elektryczną do sprężania i ogrzewania energii, ale ponieważ wytwarza więcej energii niż zużywa, to duży haczyk w kolumnie efektywności energetycznej. Systemy te mogą również działać na zielonej energii, co czyni je jeszcze lepszymi!
 2. Są tańsze w eksploatacji . Pompa ciepła jest bardziej energooszczędna: pobiera tylko tyle ciepła, ile potrzebuje, a resztę przechowuje na później. Nie musisz się martwić, że ceny benzyny wdychają twoje ciężko zarobione pieniądze, a możesz zaoszczędzić do 5000 zł rocznie dzięki niższym kosztom eksploatacji.
 3. Są dużo bezpieczniejsze . Możesz o tym nie myśleć, ale kocioł gazowy to system oparty na spalaniu, który spala palne paliwo w celu wytworzenia ciepła. Kiedy ujmujesz to w ten sposób, brzmi to trochę mniej jak coś, co chcesz mieć w domu, prawda? Elektryczna pompa ciepła nie wykorzystuje spalania ani paliwa, tylko energię elektryczną.
 4. Pompy ciepła są mniej kruche niż konwencjonalne systemy grzewcze wykorzystujące kocioł gazowy, a ich średnia żywotność wynosi 15 lat i więcej.
 5. Pompy ciepła zapewniają również chłodne powietrze podczas cieplejszych miesięcy , co oznacza, że ​​zasadniczo otrzymujesz jednocześnie klimatyzator!

Wady pomp ciepła

 1. Nie są tanie w montażu . 
 2. Wiele domów będzie wymagało większych grzejników , aby zmaksymalizować wydajność nowo zainstalowanej pompy ciepła. W rezultacie może się okazać, że wymieniasz grzejniki tylko po to, aby jak najlepiej wykorzystać ten nowy, lśniący system elektryczny.
 3. Doskonale rozpraszają ciepło przez system ogrzewania podłogowego , co jest fantastyczne, jeśli masz ten system, ale nie jest to możliwe we wszystkich domach . Sprawność pompy ciepła zależy trochę od tego, czy Twój dom jest zbudowany z myślą o instalacji pompy ciepła, jak nowy budynek.
 4. Trwałość niektórych płynów używanych do sprężania gorącego powietrza jest wątpliwa . Jasne, istnieją opcje biodegradowalne, ale mogą one być mniej łatwo dostępne lub niedrogie niż agresywne chemikalia.
 5. W Irlandii Północnej i Walii wymagane jest pozwolenie na budowę , aby zainstalować pompę ciepła.

Klimateog

Warszawska firma oferująca montaż oraz serwis klimatyzacji. Zapraszamy do kontaktu.