Czy klimatyzacja w samochodzie grzeje

Zastanawiasz się, czy klimatyzacja samochodowa grzeje? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Zapraszam do czytania.

W miesiącach letnich jego drugą naturą jest wskakiwanie do samochodu i włączanie klimatyzacji na cały regulator. Ale czy wiesz, że możesz i powinieneś używać klimatyzacji również zimą? Choć może to brzmieć sprzecznie, w wielu przypadkach korzystanie z klimatyzacji w samochodzie w połączeniu z ciepłem jest korzystne. A więc, czy powinieneś uruchomić ogrzewanie w samochodzie z włączonym klimatyzatorem?

Odpowiedź brzmi tak. Klimatyzacja w Twoim samochodzie jest przeznaczona do użytku w połączeniu z zimnym i ciepłym powietrzem. Gdy masz włączony klimatyzator, osuszanie wchodzącego powietrza sprawia, że ​​jest ono osuszone. Jest to idealne rozwiązanie do usuwania zaparowania lub rozmrażania szyb oraz do zmniejszania wilgotności wewnątrz pojazdu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak to działa i kiedy powinieneś, a kiedy nie powinieneś używać AC z ogrzewaniem, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Czy klimatyzacja w samochodzie grzeje
Czy klimatyzacja w samochodzie grzeje? Klimatyzacja nie grzeje, ale niska temperatura otoczenia może powodować uczucie ciepła nawet przy 17 stopniach w aucie. 

Do czego służy przycisk AC?

Zanim zaczniesz czerpać korzyści z jednoczesnego używania AC i ogrzewania, ważne jest, aby zrozumieć, co właściwie robi przycisk AC. Jak wspomniano powyżej, oprócz szybkiego chłodzenia wnętrza samochodu, przycisk AC będzie również osuszał samochód.

Gdy naciśniesz przycisk AC w ​​samochodzie, aktywuje on system klimatyzacji pojazdu. Oznacza to, że każde powietrze wydobywające się z otworów wentylacyjnych jest najpierw przepuszczane przez system klimatyzacji, gdzie jest sprężane i osuszane. W zależności od potrzeb powietrze jest również chłodzone lub podgrzewane, zanim trafi do wnętrza samochodu. To osuszone powietrze jest znacznie bardziej suche niż byłoby, gdyby nie było przepuszczane przez system klimatyzacji. Ponieważ powietrze jest bardziej suche, wzmacnia efekt chłodzenia lub ogrzewania i sprawia, że ​​wnętrze jest bardziej komfortowe.

Kiedy korzystne jest jednoczesne używanie prądu przemiennego i ogrzewania?

Istnieje wiele korzyści z jednoczesnego korzystania z prądu przemiennego i ciepła. Oto najbardziej korzystne przypadki, w których użyjesz obu.

Ciepło i AC w ​​chłodne dni

Korzystanie z klimatyzacji w okresie zimowym (i za każdym razem, gdy doświadczasz zimnej pogody) z dodatkiem grzejnika, może być korzystne na kilka sposobów. Mit o uszkodzeniu pojazdu przez jednoczesne używanie ciepła i prądu przemiennego jest fałszywy. Jest idealnie w porządku, aby korzystać z systemu klimatyzacji w chłodne dni.

Klimatyzacja wewnętrzna

Jak wcześniej wyjaśniono, jednoczesne korzystanie z klimatyzacji i ogrzewania może kontrolować klimat wnętrza. Zamiast utrzymywać w samochodzie ciepło i wilgoć, możesz użyć klimatyzacji do osuszania powietrza, podczas gdy ciepło rozprowadza gorące, suche powietrze w całym wnętrzu. Możesz regulować temperaturę w górę lub w dół, aż uzyskasz preferowaną temperaturę.

Unikaj konserwacji układu chłodzenia

Jeśli system klimatyzacji nie będzie okresowo uruchamiany, może to spowodować problemy w systemie chłodzenia. Czynnik chłodniczy może wyciekać, gdy klimatyzator nie jest używany przez jakiś czas, a korzystanie z klimatyzatora w zimie zapewni nasmarowanie uszczelek sprężarki. Korzystanie z klimatyzacji w miesiącach zimowych może pomóc w utrzymaniu systemu chłodzenia na czas, gdy nadejdzie lato.

Klimatyzacja i ogrzewanie do odszraniania przedniej szyby i okien

Możesz się zastanawiać, dlaczego czasami rozmrażanie przedniej szyby za pomocą samego ciepła zajmuje dużo czasu. Dzieje się tak, ponieważ samo ogrzewanie w końcu usunie mgłę z przedniej szyby, ale nie wysuszy powietrza wewnątrz samochodu. Nawet jeśli ciepło usunie szron z przedniej szyby, ponownie zaparuje tylko z powodu wysokiej wilgotności wewnątrz pojazdu.

Kiedy używasz AC w ​​połączeniu z ciepłem, dzieje się magia. Jednostka klimatyzacyjna będzie osuszać powietrze, szron, rosę i mgłę na i wokół przedniej szyby, a grzejnik będzie wysyłał nie tylko gorące powietrze, ale także SUCHE gorące powietrze, które pomaga w usuwaniu wilgoci. Ciągłe korzystanie z klimatyzacji będzie osuszało całe wnętrze samochodu, pomagając zachować czystość przedniej szyby i okien.

AC i ciepło w celu usunięcia wilgoci z wnętrza

Oprócz usuwania wilgoci z przedniej szyby, korzystanie z klimatyzacji i ciepła usunie również wilgoć z całego wnętrza. Jak wspomniano wcześniej, twój klimatyzator może być używany wyłącznie jako osuszacz. Niezależnie od tego, czy masz przeciek, czy też zostawiłeś otwarte okno, przez które wilgoć dostała się do samochodu, jednoczesne korzystanie z klimatyzacji i ogrzewania spowoduje osuszenie samochodu i usunięcie całej wilgoci z wnętrza.

Oprócz utrzymywania suchego wnętrza samochodu dla celów kontroli klimatu i komfortu, osuszanie samochodu za pomocą ciepła i klimatyzacji ma również dwie ogromne zalety.

Zapobieganie rdzewieniu — nie potrzeba widocznej wody, aby metal rdzał. W rzeczywistości często metalowe części Twojego wnętrza rdzewieją głównie z powodu wilgoci, nawet jeśli nie mieszkasz w wilgotnym klimacie. Zimą używanie zbyt dużej ilości ciepła bez użycia prądu zmiennego spowoduje wilgotny klimat we wnętrzu, a znaczna część metalowego wnętrza będzie na tyle wilgotna, że ​​zacznie rdzewieć. Używanie AC z ciepłem może nawet zapobiec rdzewieniu.

Przykładami tego mogą być metalowe wsporniki, do których przykręcone jest twoje siedzenie lub tory, po których się ślizga. Chociaż większość tych części jest zazwyczaj niewidoczna, nie ma potrzeby, aby rdzewiały, zwłaszcza jeśli można temu zapobiec.

Ochrona tapicerki – W wielu pojazdach duża część tapicerki jest przynajmniej częściowo łączona klejem. Z biegiem czasu klej w końcu straci swoją przyczepność. Wystawienie go na nadmierną wilgotność tylko przyspiesza ten proces. Jeśli lub kiedy ten klej zacznie się odklejać, może to oznaczać naprawę wnętrza samochodu. I chociaż może to zająć bardzo dużo czasu, najlepiej unikać tego problemu najlepiej, jak potrafisz, zwłaszcza jeśli planujesz zatrzymać pojazd przez jakiś czas.

Używanie klimatyzacji do osuszania wnętrza samochodu może odgrywać ogromną rolę w zapobieganiu rdzewieniu i ochronie wnętrza samochodu. To po prostu coś prostego, co możesz zrobić, aby wnętrze Twojego samochodu pozostało w dobrym stanie tak długo, jak to możliwe.

Na zakończenie

Nie musisz bać się jednoczesnego korzystania z klimatyzacji i ogrzewania, a jak już wiesz, korzystanie z obu niesie za sobą ogromne korzyści.

Nie idź przez dłuższy czas bez używania AC, szczególnie zimą lub w chłodne miesiące. Oszczędzaj pieniądze i unikaj kosztów konserwacji i napraw klimatyzatora, a także rdzewiejącego metalu i nieklejonej tapicerki. A przede wszystkim pamiętaj, aby używać klimatyzacji nie tylko do chłodzenia samochodu, ale także do usuwania wilgoci i osuszania wnętrza.