Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja to proces, który służy do tworzenia i utrzymywania optymalnych poziomów temperatury w pomieszczeniu. Często ludzie myślą, że klimatyzacja działa, tworząc zimne powietrze.

Jednak nie jest to do końca prawda.

W tym przewodniku wyjaśnimy, jak działa klimatyzacja, a także co robią poszczególne elementy systemów klimatyzacyjnych.

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzatory usuwają ciepłe powietrze z wnętrza domu i wypompowują je na zewnątrz, jednocześnie odprowadzając chłodne powietrze z powrotem do pomieszczenia, obniżając temperaturę. Gdy ciecz staje się gazem, pochłania ciepło iw zasadzie tak właśnie funkcjonuje.

Systemy klimatyzacji działają bardzo podobnie jak Twoja standardowa lodówka, ponieważ ciepło jest pochłaniane wewnątrz systemu, a następnie usuwane z pomieszczenia.

Oto proces:

 • W pierwszej kolejności do systemu zasysane jest ciepłe powietrze z pomieszczenia.
 • Powietrze to przepływa przez znajdujące się wewnątrz zimne rury parownika, co powoduje jego ochłodzenie, a osuszacz usuwa nadmiar wilgoci.
 • W międzyczasie płyn chłodzący przepływający przez rury agregatu pochłania ciepło z przedmuchiwanego powietrza i odparowuje, zamieniając się z chłodnej cieczy w ciepły gaz.
 • To ciepłe powietrze jest wypompowywane na zewnątrz, podczas gdy chłodziwo przepływa przez sprężarkę i skraplacz, które zamieniają je z powrotem w chłodną ciecz.
 • Zimne powietrze jest następnie ponownie wprowadzane do pomieszczenia, gdzie miesza się z istniejącym powietrzem i obniża temperaturę i wilgotność.

Wewnątrz urządzenia znajduje się wiele różnych elementów, które manipulują stanem, ciśnieniem i temperaturą czynnika chłodniczego, umożliwiając urządzeniu wykonywanie swojej pracy i chłodzenie pomieszczenia.

duer.pl
Duer to firma montująca klimatyzacje.

Co robią poszczególne elementy klimatyzacji?

Wiemy, że klimatyzatory wymagają płynu chłodzącego, który jest pompowany przez wężownice w celu schłodzenia powietrza. Aby proces klimatyzacji działał, ten obwód czynnika chłodniczego musi składać się z trzech kluczowych elementów.

Parownik klimatyzacji.

Ciepłe powietrze z wnętrza domu jest wciągane i przepuszczane przez zawór rozprężny, który reguluje przepływ. Następnie jest przedmuchiwany przez zimną wężownicę parownika, która pochłania ciepło z powietrza. Ponieważ czynnik chłodniczy wewnątrz wężownic pochłania ciepło, zmienia się z powrotem w gaz i przemieszcza się w kierunku sprężarki.

Sprężarka klimatyzacji.

Sprężarka w układzie klimatyzacji działa jak pompa, zmniejszając objętość gazu oraz podnosząc jego ciśnienie i temperaturę do procesu skraplania.

Skraplacz klimatyzacji.

Skraplacz klimatyzacji odbiera ciepło pobrane z wnętrza pomieszczenia przez czynnik chłodniczy, teraz w postaci pary, i wypompowuje je na zewnątrz, gdzie powietrze z zewnątrz pochłania ciepło i zmienia stan z gazowego z powrotem na ciekły.

Gdy ciepło przeniesie się na zewnątrz, zimny czynnik chłodniczy wraca do pomieszczenia do parownika, aby powtórzyć proces.

Czy klimatyzatory tylko chłodzą powietrze?

Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że wszystkie klimatyzatory obniżają temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Chociaż jest to jego największa praca, robią znacznie więcej. Mają też szereg korzyści zdrowotnych.

Korzyści zdrowotne klimatyzacji.

 • Klimatyzatory zawierają filtr, który usuwa cząsteczki i alergeny, takie jak pyłki i kurz, z cyrkulacji w powietrzu, pomagając oczyścić powietrze, którym oddychasz w pomieszczeniach. Podobnie działają również jako osuszacze . Dzieje się tak, ponieważ klimatyzatory pobierają wilgoć z powietrza w pomieszczeniu, zmniejszając wilgotność.
 • Kiedy temperatura wzrasta, jesteś bardziej narażony na udar cieplny. Dzięki systemowi klimatyzacji zmniejszysz ryzyko udaru cieplnego i innych chorób związanych z przegrzaniem.
 • Co zaskakujące, klimatyzacja pomaga zmniejszyć ryzyko odwodnienia . Niższe temperatury w pomieszczeniu oznaczają, że będziesz się mniej pocić. Kiedy się pocisz, w rzeczywistości tracisz dużo wody z organizmu. Oczywiście ważne jest, aby być nawodnionym, ale system klimatyzacji pomoże zwalczyć możliwe odwodnienie.
 • Dzięki bardziej regulowanym temperaturom w nocy będziesz mógł znacznie lepiej spać . Utrzymywanie chłodnych sypialni w sypialni zapewnia znacznie większy komfort podczas snu, co z kolei zapewnia lepszy odpoczynek przez cały nadchodzący dzień.
 • Czystsze powietrze z systemu klimatyzacji oznacza, że ​​istnieje mniejsze prawdopodobieństwo ataków astmy u osób cierpiących na tę chorobę. Jednak ważne jest również, aby zmienić filtr w razie potrzeby, aby jeszcze bardziej zmniejszyć to ryzyko.

Inne korzyści.

Klimatyzacja może być korzystna również na wiele innych sposobów:

 • Bez konieczności pozostawiania otwartych okien i drzwi system klimatyzacji może teoretycznie zapewnić bezpieczeństwo w domu. O wiele trudniej jest komuś bez upoważnienia wejść do domu, jeśli nie ma otwartych drzwi lub okna, przez które można wejść.
 • Dzięki filtrom klimatyzacji w Twoim domu będzie mniej owadów i robaków. Filtry te zapobiegną również rozprzestrzenianiu się pcheł na sierści zwierząt domowych i zapewnią ogólną czystość w domu.
 • Jak można się spodziewać po otwartych oknach, zanieczyszczenie hałasem będzie wysokie, zwłaszcza jeśli mieszkasz w pobliżu głównych dróg. Zredukujesz ten hałas dzięki systemowi klimatyzacji. Same systemy również działają cicho, ponieważ sprężarka i wentylator znajdują się poza Twoją posesją.

Jak działa klimatyzacja w domu? Możemy odpowiedzieć na każde Twoje pytanie.

Klimatyzacja może nie była czymś, o czym myślałeś w przeszłości, ale jeśli chcesz ulepszyć technologię swojego domu, jednocześnie oddychając czystszym powietrzem, zapobiegając powszechnym problemom zdrowotnym, a także dbając o bezpieczeństwo domu, system klimatyzacji może Być dla ciebie.

Klimateog

Warszawska firma oferująca montaż oraz serwis klimatyzacji. Zapraszamy do kontaktu.