Zestaw fotowoltaiki – z jakich elementów się składa?
Systemy fotowoltaiczne w dalszym ciągu cieszą się w Polsce sporą popularnością. Najbardziej widocznymi elementem są oczywiście panele słoneczne. Czy wiesz, że oprócz nich istnieje jeszcze co najmniej kilka części, które są niezbędne do funkcjonowania całej przydomowej elektrowni? Poniżej opisujemy dokładnie ich znaczenie w całej instalacji. Przeczytaj!
Podstawowe elementy zestawu fotowoltaicznego
Stworzenie systemu PV wymaga zastosowania najmniej 4. komponentów. Zaliczają się do nich:
- Panele fotowoltaiczne. Bezpośrednio odpowiadają za pochłanianie promieni słonecznych i przekształcanie ich w prąd stały. Składają się z ogniw fotowoltaicznych, które są wykonane z półprzewodników, takich jak krzem. W zależności od jakości i technologii wykonania, panele mogą różnić się efektywnością i trwałością,
- Inwerter (inaczej falownik). Jest to urządzenie, które pełni funkcję „mózgu” całego systemu. Inwerter przekształca prąd stały, generowany przez panele fotowoltaiczne, na prąd zmienny, który jest używany w gospodarstwach domowych i firmach.
- Systemy montażowe. Najczęściej mowa o uchwytach, konstrukcji nośnej i elementach kotwiących (montaż na konstrukcji dachowej, fasadzie lub bloczkach betonowych).
- Okablowanie i zabezpieczenia. Pozwalają na przesył energii elektrycznej od paneli do i falownika oraz dalej do instalacji elektrycznej.
Każda profesjonalna hurtownia fotowoltaiczna zapewnia dostęp do ww. elementów od renomowanych producentów. W ten sposób może spełnić oczekiwania klientów decydujących się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną. A jaką rolę odgrywają opisane powyżej części?
Jakie znaczenie mają elementy instalacji fotowoltaicznej?
Zacznijmy od paneli. To właśnie w nich dochodzi do konwersji promieni słonecznych na prąd stały. Ich wydajność, nachylenie i sprawność bezpośrednio przekładają się na zysk energetyczny i Twoje oszczędności. Specjaliści montujący panele fotowoltaiczne przykładają ogromne znaczenie do prawidłowej instalacji. Uwzględniają zwłaszcza prawidłowe nachylenie (30o) oraz liczbę paneli do pokrycia zapotrzebowania.
Drugim kluczowym elementem jest inwerter, czyli tzw. falownik. Jego zadaniem jest przemiana prądu stałego w zmienny. Bez tej zmiany panele słoneczne byłyby bezużyteczne w domu czy większości przedsiębiorstw. Oprócz tej funkcji inwerter może „inteligentnie” sterować generowana energią oraz monitorować jej produkcję. Przykładem są inwertery hybrydowe, które sprawdzają się w instalacjach on-grid wyposażonych w dodatkowe magazyny energii.
Jakie znaczenie mają pozostałe części systemu PV? Renomowana hurtownia fotowoltaiczna w Gdańsku realizuje zamówienia na systemy montażowe, okablowania i zabezpieczenia. Konstrukcje mogą różnić się zwłaszcza pod kątem miejsca montażu (dach, fasada, grunt). Każdy z nich ma ten sam cel – utrzymanie stabilności instalacji i minimalizacja ryzyka uszkodzenia. Natomiast kable i zabezpieczenia mają na celu zmniejszyć straty energii i chronić elementy instalacji przed przeciążeniami.
Dla zapewnienia sobie najwyższej jakości, korzystaj tylko z produktów najlepszych producentów!