Jak zachować niską temperaturę w domu

Miesiące letnie mogą być brutalne, a włączanie klimatyzacji może sprawić, że Twój dom będzie niewygodny. Podczas gdy włączanie klimatyzacji w domu zapewnia komfort, może również powodować emisję gazów cieplarnianych, przyczyniając się w ten sposób do globalnego ocieplenia. Aby znacznie schłodzić dom, zamknij okna i rolety oraz użyj zasłon zaciemniających, aby chronić dom przed ostrymi promieniami słońca. Jeśli nadal czujesz się niekomfortowo, podkręć wentylator i użyj klimatyzatora okiennego.


Wentylatory

Chociaż klimatyzacja jest niezbędnym elementem utrzymania chłodu w domu latem, możesz nie mieć luksusu centralnej klimatyzacji. Być może słyszałeś o korzyściach płynących z wentylacji. Proces ten polega na usuwaniu złego powietrza i zastępowaniu go świeżym powietrzem. Ta metoda jest niezbędna w każdym klimacie iw każdym rodzaju domu. Wentylacja może być zapewniona przez centralny system klimatyzacji HVAC, klimatyzatory okienne lub ścienne lub po prostu otwierając okna i używając wentylatorów.

Istnieją dwa rodzaje systemów wentylacyjnych. Pierwszy typ to wentylator wyciągowy, który usuwa zużyte powietrze na zewnątrz. Podczas gdy wentylatory wyciągowe wypychają powietrze na zewnątrz, nie wydmuchują go. Najlepiej nadają się do domów w gorącym klimacie, ale nie są zalecane do zimnych klimatów. Ten rodzaj systemu wentylacji może powodować kondensację wilgoci unoszącej się w powietrzu na ścianach i innych punktach konstrukcji, powodując problemy z wilgocią.
Wentylatory na poddaszu

Fani strychów to świetny sposób na ochłodę w lecie. Chociaż istnieje wiele różnych typów wentylatorów, wszystkie mają ten sam cel: przewietrzenie strychu. Odmiana elektryczna jest najbardziej powszechna i jest na stałe wbudowana w system elektryczny. Ten typ wentylatora włącza się automatycznie, gdy temperatura na poddaszu osiągnie określony poziom. Wentylatory w całym domu mogą być hałaśliwe i mieć backdraft.

Chociaż wentylatory na poddaszu nie działają jak prawdziwe urządzenia chłodzące, mogą sprawić, że strych będzie chłodniejszy w gorące letnie dni. Dobrze zaprojektowany system będzie cyrkulował powietrze na poddaszu i uwalniał gorące, wilgotne powietrze do niższych temperatur nocnych. Oprócz obniżenia kosztów chłodzenia, zainstalowanie wentylatora na poddaszu może zapobiec tworzeniu się tam lodowych, które uszkadzają dach, ściany i rynny.


Drzewa

Sadzenie drzew na podwórku może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię i utrzymać chłodniejszy dom w lecie. Pewną rolę może w tym odgrywać kilka czynników, w tym rodzaj wybranych drzew i miejsce ich sadzenia. Drzewa liściaste są najlepszym wyborem, ponieważ jesienią ich liście opadają i pozwalają promieniom słonecznym dotrzeć do domu w miesiącach zimowych. Drzewa liściaste mogą również zmniejszyć obciążenie systemu klimatyzacji, zapewniając cień latem i blokując ciepło słoneczne zimą.

Rośliny są doskonałym źródłem cienia dla Twojego domu, ponieważ odbijają ciepło z dala od domu. Drzewa mogą przekierować do 60% nadchodzącego promieniowania w celu wyparowania.


Inteligentne termostaty

Podczas gdy konwencjonalne termostaty ustawiają temperaturę tylko na pożądanym poziomie w całym domu, inteligentne termostaty mają kilka przydatnych funkcji. Pozwalają ustawić preferowaną temperaturę, a nawet stworzyć harmonogram, który obniży temperaturę podczas Twojej nieobecności lub snu, oszczędzając energię. Te termostaty mają również funkcję geofencing, która wykrywa, kiedy jesteś poza domem i może odpowiednio dostosować temperaturę. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze na energii i nadal będziesz czuć się komfortowo w swoim domu.

Wiele modeli zawiera również czujniki ruchu, dzięki czemu mogą wykryć, kiedy członkowie rodziny są w domu. Z tego powodu inteligentne termostaty mogą uczyć się Twoich nawyków i preferencji programowania. Podczas wydarzeń oszczędzania energii automatycznie dostosowują temperaturę w domu, aby zminimalizować obciążenie systemu energetycznego, co czyni go nieefektywnym i kosztownym. Program Inteligentny Termostat można również zintegrować z innymi urządzeniami, w tym inteligentnymi głośnikami. Urządzenia te można sparować z domowym połączeniem Wi-Fi, co zapewnia dodatkową kontrolę nad temperaturą w domu.

Klimateog

Warszawska firma oferująca montaż oraz serwis klimatyzacji. Zapraszamy do kontaktu.