Jak wygląda kompleksowy serwis układu klimatyzacji?

Klimatyzacja w samochodzie to nie luksus. Bez klimatyzacji podczas upalnych dni, trudno wytrzymać. Kluczowe dla komfortu i zdrowia kierowcy oraz pasażerów jest dbanie o nią. Czyszczenie klimatyzacji jest istotne dla jej prawidłowego funkcjonowania, a co więcej – dla Twojego zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zwrócić uwagę na ten element wyposażenia pojazdu.

Dlaczego warto dbać o klimatyzację w samochodzie?

Zdrowie i komfort

Brak odpowiedniej dbałości o klimatyzację może prowadzić do rozwijania się w niej bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Oddychając zanieczyszczonym powietrzem, narażamy się na alergie, podrażnienia dróg oddechowych czy nawet choroby. Regularne czyszczenie klimatyzacji pomaga uniknąć tych problemów.

Zobacz artykuł: czynnik r410a

Wydajność i oszczędność

Klimatyzacja zaniedbana działa mniej efektywnie. Może to oznaczać większe zużycie paliwa oraz niepełne schładzanie wnętrza pojazdu. W efekcie płacisz więcej, otrzymując mniej.

Dłuższa żywotność systemu

Regularna konserwacja i czyszczenie klimatyzacji zapewniają jej dłuższe i bezawaryjne działanie. Dzięki temu unikniesz kosztownych napraw w przyszłości.

Sprawdzenie układu klimatyzacji pod kątem wydajności

Jak mieć pewność, że klimatyzacja działa prawidłowo?

1. Temperatura

Jeśli klimatyzacja nie schładza wnętrza samochodu w oczekiwany sposób, być może wymaga czyszczenia lub serwisu.

2. Zapach

Nieprzyjemny zapach wskazuje na rozwój bakterii i grzybów. W takim przypadku, konieczne jest nie tylko czyszczenie klimatyzacji, ale też odgrzybianie.

3. Słyszalność pracy

Niepokojące dźwięki podczas działania klimatyzacji mogą świadczyć o problemach technicznych, takich jak uszkodzony wentylator.

Odgrzybianie i wymiana filtra kabinowego

Dlaczego odgrzybianie jest ważne?

Grzyby i bakterie to nie tylko źródło nieprzyjemnego zapachu. Mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest regularne odgrzybianie.

Kiedy wymienić filtr kabinowy?

Filtr kabinowy odpowiada za oczyszczanie powietrza, które trafia do wnętrza samochodu. Zaleca się jego wymianę co 10-15 tys. km przebiegu, ale jeśli często jeździsz w zanieczyszczonych warunkach, warto robić to częściej.

Jak często czyścić klimatyzację?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak często korzystasz z klimatyzacji oraz w jakich warunkach. Generalnie, zalecane jest czyszczenie klimatyzacji co najmniej raz do roku, najlepiej na wiosnę. Jeśli jednak często podróżujesz w zanieczyszczonych warunkach lub zauważasz symptomy niewydajnego działania, warto skonsultować się z ekspertem.

Wnioski

Czyszczenie klimatyzacji to niezbędny element dbałości o samochód i zdrowie pasażerów. Dzięki regularnej konserwacji unikniesz nie tylko nieprzyjemnych zapachów i alergii, ale także oszczędzisz na paliwie i przedłużysz żywotność systemu klimatyzacji. Pamiętaj o tym, planując przegląd swojego pojazdu.

Klimateog

Warszawska firma oferująca montaż oraz serwis klimatyzacji. Zapraszamy do kontaktu.